İç Mekan Ahşap Cilalama Nasıl Yapılır ?

Etiketler: ,

[dropcap] A [/dropcap]hşap malzemelerin bakımı konusunda en basit ve en etkili yollardan biri olan ahşap cilalama işlemleri, mobilyalara veya yer kaplamasına yapacağı olumlu katkı ile kaybettiği parlaklığı tekrar kazandırır ve daha uzun ömürlü olma imkanını artırır. Tozlanma etkisini de azaltarak temizlik açısından da çok katkı sağlayan bu işlemler sağlıklı yapıldığında zararsızdırlar. Bu işlemlerin eşyalarınıza çok faydalı olabilmesi ve size zarar vermemesi için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Sırasıyla başlamak gerekirse :

[divider]  [/divider]

-Uygun bir ahşap cilalama işlemi için öncelikle malzeme yüzeyinin iyice temizlenmesi gereklidir. Bu amaçla malzeme üzerindeki kirler sabunlu su ve bez ile çıkabilir. Daha inatçı lekeler için de terebentin tuzundan faydalanılabilir. Ancak suyun ahşaba verebileceği zarardan kaçınmak için su miktarını abartmamak gerekir.

[divider]  [/divider]

-Bu temizleme işlemi sırasında mevcut ahşabı hafifçe ıslatmak da fayda sağlar. Sabunlu bir bez veya bir sünger yardımıyla ahşabın dengeli şekilde bütününün ıslatılması ahşap liflerinin şişerek küçük hasarların giderilmesini sağlar. Bu işlemin yapılması sonrası diğer işlemlere başlamak için mutlaka ahşabın tamamen kuruması gerekmektedir.

[divider]  [/divider]

-Daha sonra başlayacak zımparalama işlemi ile de yüzeyin pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Zımparanın inceliği yapılan işin güzelliğini artırır. Üç adımda inceleyecek olursak uygun zımparayı belirledikten sonra ahşap damarları yönünde hafifçe ileri geri hareket yapmak yeterlidir. Daha sonra yüzeyde kalan zımpara tozlarının kuru bir fırça ile temizlenmesi gerekir.

[divider]  [/divider]

-Ahşap cilalama işlemi için yapmanız gereken hazırlıklara bakarsak, bol miktarda gerekecek cila sıvısı yüzünden eşyanın alt ve çevre kısımlarının boşaltılması ya da döşemenin üzerindekilerin kaldırılması gerekmektedir. Bunun yanında cila işlemini yaparken üzerinize kauçuk önlük ve elinize kauçuk eldiven giymeniz de faydalı olur.

[divider]  [/divider]

-Ahşap cilalama işlemine başlarken öncelikle metal olmayan bir fırçayla çalışmanız gerekir. Uzun eşyalar için genellikle yukarı-aşağı yönde işlem yapılır ancak temel ilke burada ahşap liflerinin yönüne doğru işlem yapılmasıdır. Cilanın mümkün olduğunca hızlı yapılması da önemlidir. İşlem sonrası mumlama, astarlama ve matlaştırma işlemleri ile daha fazla estetik açıdan geliştirme yapılabilir.bu işlemler işlemi parlaklığı artıracak fayda sağlar.

Hakkında Kerim ÇALIŞKAN

Tüm paylaşımlarını gör

Canlisiva.org platformu içerisinde ev aksesuar fikirleri, ofis aksesuar fikirleri, farklı fikir ve materyalleri bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*