Hakan Helvacıoğlu ile Röportaj

Etiketler:

Pelican Hill’in en ‘cool’ evi…

Ünlü mimar Hakan Helvacıoğlu, çok ses getiren Pelican Hill Malikaneleri’nde Fiora adlı projesiyle yer alıyor. Helvacıoğlu, eski Amerikan Residance’larının ruhunu taşıyan evini anlatırken, ‘Bu ev başkalarına sahip olduklarını göstermekten çok kendisi için ev dekore eden insanlar için” diyor. Birbirinden ünlü 8 iç mimarın tasarladığı evlerden oluşan Pelican Hill Malikaneleri’nin en dikkat çeken projelerinden olan Fiora, Hakan Helvacıoğlu imzası taşıyor.

Hakan Helvacıoğlu Fiora’yı dekore ederken, ‘başkaları için değil kendisi için yaşamayı bilen insanları’ düşünerek hareket ettiğini söylüyor. Geniş avlusu ve yüksek tavanlarıyla ilk girdiğiniz anda ihtişamıyla sizi çarpan malikane için Helvacıoğlu, “Moda için almış olmak, statü kanıtlamak için değil, gerçekten bunlara sahip olup, kendi için yaşamak isteyen bir aileydi bizim özümüz” diyor.

Fiora’da yalın, görünmeyen mekânlar bile yaşayan aile için özel olarak tasarlanmış. O yüzden evin içinde gezerken evdeki tüm objelerin ‘başkalarına göstermek için’ değil, evde yaşayanların kendilerini tatmin amaçlı eve yerleştirdikleri hissine kapılıyorsunuz.

 

Bu proje teklifi nasıl geldi? Proje 1 yıl öncesine dayanıyor. Mimarların ön plana çıkaran bir proje ve onları onore ederek bir yandan da farklı bir kitleye hitap etmekti amaç. Çok kısa bir arayla 8 mimar seçilmiş ve böylece biraraya gelindi.

Projeye sıcak bakmanızın nedeni neydi?

Türkiye’de yapılmış proje mantığından uzak olması. Daha global belirli bir eğitim düzeyindeki insanların severek isteyerek kültürlerini kendi yaşam sitillerine yaktın gelecek insanların alıp oturmaları. Sadece maddi olarak değil sitenin tamamını yurtdışında aradıkları fakat yaşam tarzı nedeniyle burada kaldıkları için yaşam tarzı nedeniyle kendilerine öz hissedebilecekleri bu şekilde oturabilecekleri bir yer olgusu olarak düşündük.

Dolayısıyla bu belli bir kültürün üzerinde aile olarak iki çocuğu olan Türk çekirdek ailesi olan yurtdışında eğitim görmüş haliyle bir mimara içini dekore ettirebilecek ve bu binayı alabilecek kadar maddi seviyenin üzerinde olabilen, çok seyahat eden, sadece iş seyahati değil kültürel seyahat de yapabilen o olgunluğa, o kültüre erişmiş, her gittiği yerden bir parça kültür toplayıp onu evinde sergilemek isteyen dolayısıyla ailecek bazı şeyleri aşmış, vizyonu geniş, ufku geniş, evinde yaşamayı seven, evinde insanları ağırlamayı seven, evin her tarafında her noktasını hak ederek kullanabilen, sadece başkaları için değil kendisi için yaşamayı bilen.

Başkası için değil, kendisi için ev yapanlara…

Peki bu mimarlar neye göre seçildi? Tam olarak neye göre biraraya getirildiğimizi bilmiyorum sezgilerim stillerimizin uygun olduğunu düşündükleri yönünde. 8 tane farklı tipte ev var. Hiçbirinin stili birbirine benzemiyor. Farklı mimari tiplerdeki villaları farklı stildeki mimarlara yaptırarak daha büyük kombinasyonlar üretmek, dolayısıyla farklı kitlelere hitap etmek adına seçildiğimizi düşünüyorum.

Evlerin planları nasıl seçildi. Her mimar istediği projeyi alabildi mi? İlk başta seçilenler şanslıydı. Ben de bunlardan biriydim. Stilimize göre binalar seçme özgürlüğüne sahiptik. Sonrakiler ne kaldıysa aralarında paylaştılar diyebiliriz.

Siz neye göre seçim yaptınız? Benim stilim neo – klasik ve eklektik olduğu için ben avlusu olan ve geniş tavanlı bir ev seçtim. Evi ilk gördüğümde aklımda bir şey vardı, bittiğinde de aynısı oldu. İç avlusu olan, iç bahçeleri olan alan olarak her noktayı kullanabileceğim, ne çok küçük ne çok büyük bir ev burası. Her türlü fonksiyona kapalı ve açık mekanlarıyla yardımcı olan bir yer. Geçişleri düzenlerken, standartlarını değiştirirken onu vurguladık. Bol davetin verildiği, ama küçük yada büyük davetlerin verilebildiği, samimi ama ebatları geniş, mimarisine baktığımız zaman mimari formasyonunun içini dışını dengelemek istedik. Bir şov evden ziyade gerçek bir ev olsun istedik. Kullanacakları havluya kadar hepsi dışarıda üretildi ve hepsi bu ev için yapıldı. Yalın, gürünmeyen mekanlar bile bir aile için özel olarak tasarlamış, evdeki tüm objeleri o ailenin başkalarına göstermek için değil, kendilerini tatmin amaçlı eve yerleştirdiklerini göreceksiniz. ‘Burası yaşayan bir ev’ Yani aslında bu ihtişamlı görüntünün altında oldukça alçakgönüllü bir ev? Naturel bir ev oldu ama aynı zamanda iddialı. Ama iddiası kendi içinde, yani başkasına bir şey kanıtlamış olmak için değil.

Peki bu kadar karmaşadan nasıl bir düzen yarattınız? Evin içine bakınca karmakarışıktır, ama detaylara bakınca atmaya kıyamazsınız. Oymalı kartonpiyerler detaylı işçilikler durur ve siz bir beyaza boyayıp geçersiniz. Renkli aksesuarlar koyarsınız, renkli modern kumaşlarla rengârenk yerleşimlerle, aileden kalan eski antikalarla yeni alınanları karıştırıp bir mekan yaparsınız. Burası da öyle bir yer oldu. Çok fazla renk var, çok karışık malzeme var gibi görünüyor ama bu sizi yormuyor. O da benim sırrım.

Peki kullanılan renkler ve malzemeler nasıl? Ev açık renk, krem rengi bir ev olacak, yerler mermer, ahşaplar iddialı. Hani eski amerikan residance ları vardır, evin içine bakınca karmakarışıktır, ama detaylara bakınca atmaya kıyamazsınız, oymalı kartonpiyerler o işçilikler durur da bir beyaza boyayıp geçersiniz. Renkli oryantik aksesuvarlar koyarsınız, renkli modern kumaşlarla rengarenk yerleşimlerle, aileden kalan eski antikalarla yeni alınanları karıştırıp bir mekan yaparsınız. Bu evde de bu duyguyu vermek istedik. Yani bir mimar burayı almış, kendi stiline göre dekore etmişden çok daha uzak, burada gerçekten bu ailenin yaşıyor hissi. Yani birada bir aile yaşıyor ama şu anda dışarıdalar hissini uyandıracak. Gerçek, yaşayan bir ev. Bej mermerler, beyaz bordürler, işli ornamentli kapılar, ama hep beyaz hep krem, fakat düz – net – yalın değil, gerçek detayları olacak.

Odaların her biri birbirinden farklı görünüyor? Odalar birbirinden farklı oldu. Fıskıyeli havuzuyla ortadaki avluyu görüyor, şık ve kullanışlı bir mutfak, kristal avizesiyle tamamlanıyor. Ebeveyn taragı, banyosu, klozet bölümü hepsi iç içe ve orası ayrı bir suit oldu. Bir yerden geçerken diğer mekanların hepsini görebiliyorsunuz, fonksiyonları iyi çözülmüş, o kültüre sahip bir ailenin yaşayabileceği bir alan oldu burası.

Kaynak:Milliyet

Hakkında Kerim ÇALIŞKAN

Tüm paylaşımlarını gör

Canlisiva.org platformu içerisinde ev aksesuar fikirleri, ofis aksesuar fikirleri, farklı fikir ve materyalleri bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*